25 C
Pristina
Thursday, August 11, 2022

Buy now

spot_img

Plava e Gucia shpërthejnë në këngë e valle shqipe

Flamuri kombëtar, këngë dhe valle shqipe, kanë mbushur rrugët e Plavës dhe Gucisë, ku edhe po mbahet festivali i parë “Kënga e vallja shqipe na bashkon”.
Kryetari i Festivalit, Tahir Gjonbalaj ka deklaruar se në këtë festival, i cili ka filluar më 29 korrik dhe do të vazhdojë deri më 1 gusht, në Gryken e Alpeve Shqiptare në Vuthaj, po marrin pjesë ansamble nga Kosova, Shqipëria, Maqedoni e Mali i Zi, me këngë e valle shqipe.
Drejtori artistik i Festivalit, Avdi Gashi tha se festivali ka karakter garues, ku po marrin pjesë më shumë se 20 ansamble nga mbarë trojet shqiptare, tw cilat do të vlerësohen nga juria Dibran Fylli, Azgan Haklaj, Hasnije Kukaj Gjonbalaj dhe Agim Rugova.
Ndryshe, ky festival do të jetë tradicional.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,430FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles