23.7 C
Pristina
Wednesday, August 4, 2021

Buy now

spot_img
Array

“Putini nuk është i mirëseardhur në Uashington”

Liderët e Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke cituar ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane, thonë se nuk do të ftojnë presidentin rus Vladimir Putin për t’ju adresuar Kongresit nëse pranon që të organizohet samiti i radhës në mes dy presidentëve në Uashington.

Më 24 korrik, Zëdhënësi i Shtëpisë së Përfaqësuesve, Paul Ryan dhe lideri i Senatit Mitch McConnell, refuzuan të kenë qasje miqësore ndaj Putinit dhe shprehën mospajtim për përkrahjen e Trumpit ndaj Putinit pas samitit në Helsinki.

Ryan dhe McConnell thanë se nuk kanë plane t’i kërkojnë Putinit t’i adresohet Kongresit – nderim që u bëhet liderëve të huaj.

“Ne natyrisht nuk do ta ftojmë atë për një fjalim të përbashkët”, tha Ryan. “Këtë e rezervojmë për aleatët”.

“E kemi bërë të qartë se Putin nuk është i mirëseardhur në Capitol”, tha McConnell.

Këto komente vijnë pas deklarimeve të Putinit që tha se është duke u menduar nëse duhet të zhvillojë një takim të ri me Trumpin.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,883FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles