20.1 C
Pristina
Sunday, June 4, 2023

Buy now

spot_img

Qeveria miraton sanksione shtesë ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë

Qeveria ka miratuar sanksione shtesë ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë për shkak të agresionit rus në Ukrainë. Në këtë pako përfshihen eksportet e teknologjisë, importet e asfaltit dhe gomës sintetike, transiti i mallrave përmes Rusisë e disa të tjera.

Ministrja për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvalla, ka thënë se edhe pse Kosova nuk është e obliguar t’i miratojë sanksionet në fjalë, ajo e bën këtë për t’u rreshtuar me BE-në dhe ShBA-në për ta dënuar agresionin rus në Ukrainë.

“Republika e Kosovës edhe pse nuk është e obliguar për shkak se ende nuk e gëzon statusin e vendit kandidat, Kosova i ka zbatuar sanksionet e vendosura nga ShBA-ja dhe BE-ja”.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img