0.8 C
Pristina
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Qofte, vakt i shkëlqyer nga furra e shporetit

Ne i pëlqejmë recetat e vjetra! Edhe kur e dimë që përgatiten lehtë, i duam edhe më shumë

Përbërësit:

▪ 1 kg patate,
▪ 500 g mish të grirë,
▪ 2 vezë,
▪ 150 g proshutë,
▪ 250 g djathë të bluar,
▪ 50 g gjalpë,
▪ 50 ml vaj,
▪ qepë
▪ rigon,
▪ piper,
▪ erëza të thata,
▪ salcë domatesh.

Përgatitja:

Ziejini patatet. Ndërsa patatet janë duke u gatuar, bëni qofte nga mishi i bluar, qepa e grirë hollë, proshuta dhe erëzat.

Përzieni patatet e ziera me gjalpin dhe bëni pure.

Në fundin e një enë rezistuese ndaj zjarrit vendosim purenë e patateve, sipër vendosim salcën e domates me erëza, më pas qoftet dhe i pjekim për rreth 20 minuta në 200 gradë Celsius.

Vendosni djathin e grirë mbi qofte dhe piqni edhe për pesë deri në 10 minuta të tjerë.

Ju bëfshin mirë!

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img