10.1 C
Pristina
Friday, December 1, 2023

Buy now

spot_img

Rashiq: Asociacioni prezantohet si diçka e madhe, por s’do t’i zgjidhë problemet tona

Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Nenad Rashiq, ka thënë se me themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, do të shuhen institucionet e Serbisë.

Në një intervistë për Radio Kim, Rashiqi ka thënë se Asociacioni u paraqitet serbëve si diçka e madhe, por që nuk do të jetë diçka e tillë.

“Prezantohet sikur do të jetë ndonjë institucion që do t’i zgjidhë të gjitha problemet tona, por për mendimin tim nuk është aspak kështu”.

“Në momentin që ndodh, të gjitha institucionet, jo vetëm disa, por të gjitha institucionet e financuara nga buxheti i Republikës së Serbisë, thjesht do të mbyllen. Disa thonë se metoda më logjike apo supozimi më logjik në këtë rast është që të gjitha ato institucione që tani financohen nga Republika e Serbisë thjesht të transferohen në atë institucion që më vonë mund të quhet Asociacion i komunave serbe dhe kështu t’u jepet mundësia që ato të mund të veprojnë në rrugë ligjore për institucionet e Kosovës nën kujdesin apo patronazhin, siç është në këtë rast të Asociacionit”, ka deklaruar ai.

Ai thotë se sipas këtij statuti, i cili ka dalë në publik, parashikohet një program më praktik. “Struktura do të ndryshojë dhe këtë duhet ta kuptojnë qytetarët tanë. Në momentin kur do të miratohet ZSO, këto institucione që ne i dimë tani nën Republikën e Serbisë do të zhduken, do të inkorporohen në këtë institucion tjetër që nuk ka kapacitet të pranojë të gjithë ata punonjës në atë shembullin klasik”.

Ndryshe, një draft statut i Asociacionit u publikua së fundi nga ish-drejtuesi i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, Burim Ramadani, sipas të cilit duhet të sigurohet një kornizë vetëqeverisëse për serbët brenda nivelit ekzistues komunal të vetëqeverisjes lokale sipas ligjeve të Kosovës – kryesisht në arsim, shëndetësi, mbrojtje sociale, financim, donacione e të ngjashme.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img