11.6 C
Pristina
Monday, March 20, 2023

Buy now

spot_img

Rënia e flokëve te gratë mund të sinjalizojë disa probleme shëndetësore

Rënia e flokëve mund të jetë shkatërruese për gratë, por kjo gjendje mund të sinjalizojë edhe probleme shtesë shëndetësore.

Gratë që përjetojnë rënie të flokëve mund të vuajnë nga diabeti, aknet dhe kanceri i gjiri.

Duke njohur shenjat e rënies së flokëve dhe duke vizituar dermatologun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur, ju mund të jeni në gjendje të kufizoni përparimin, të mbani flokët që keni dhe të zbuloni çdo gjendje tjetër mjekësore që mund të keni, thonë dermatologët.

Alopecia cikatriciale qendrore centrifugale (CCCA) – shkakton humbjen e flokëve në qendër të kokës. Ky është lloji më i zakonshëm i rënies së flokëve që shihet te gratë me tone të errëta të lëkurës, duke prekur gati 15% të grave me ngjyrë.

Zbulimi i hershëm është i rëndësishëm sepse CCCA mund të shkaktojë folikulat e flokëve. Rritja e re e flokëve bëhet e vështirë dhe humbja e tyre mund të jetë e përhershme.

Kanceri i gjirit, kolesteroli i lartë, diabeti dhe presioni i lartë i gjakut janë të zakonshme te gratë e me ngjyrë me CCCA, tha Callender.

Humbja e flokëve sipas modelit femëror është gjithashtu e zakonshme, duke prekur miliona gra të të gjitha toneve të lëkurës.

Me këtë gjendje trashëgimore, flokët hollohen kryesisht në pjesën e sipërme të kokës. Zakonisht fillon me një zgjerim të pjesës qendrore të flokëve. Shumë gra me rënie të flokëve të modelit femëror kanë gjithashtu puçrra për shkak të rritjes së hormoneve, tha Callender. Menopauza dhe presioni i lartë i gjakut janë gjithashtu të zakonshme ndërsa humbja e flokëve sipas modelit femëror përparon.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img