28.9 C
Pristina
Thursday, June 30, 2022

Buy now

spot_img

Rita Ora, Inva Mula dhe Lorik Cana do të përformojnë në Vatikan në koncertin për “Nënë Terezën”

Shumë artistë të njohur botëror do të marrin pjesë në koncertin e “Himnit të Nënë Terezës” I cili do të mbahet më 3 shtator në Vtikan.” Rita Ora, Inva Mula dhe Lorik Cana do të përformojnë në Vatikan në koncertin për “Nënë Terezën”.
Kështu është bërë me dije gjatë një konference për media të organizuar nga Ipshkvia e Kosovës.
Në shpalosjen e programit të koncertit producentja e koncertit Diana Toska, ka treguar se në mesin e solistëve të njohur ndërkombëtarisht, do të përformojnë edhe dy artiste shqiptare, Rita Ora dhe Inva Mula si dhe emra të tjerë të njohur.
Gjithashtu në këtë do të marrë pjesë edhe futbollisti shqiptar Lorik Cana, i cili do të recitoj poezinë e “Nënë Terezës”.
Sekretari i Ipeshkvisë së Kosovës, Don Fatmir Koliqi, tha se viti 2016 do të shënohet në kishën katolike shqiptare, pasi që në këtë vit do të bëhet edhe shenjtërimi i Nënë Terezës.
Organizatorët duke shpalosur programin e koncertit janë shprehur se janë munduar që të përgatiten sa më mirë, dhe se gjithashtu atmosfera në Vatikan sipas tyre do të jetë shumë e mirë.
Don David Gjugja, nga radio Vatikani tha se Nënë Tereza është ikona ku Papa Francesku  ka dashur të jetë emblemë e qytetërimit sepse sipas tij, Papa ka vlerësuar që duhet të ketë shembuj të humanizmit që dha “Nënë Tereza”.
Transmetimi i koncertit do të bëhet edhe në televizionet e trojeve shqiptare veç televizioneve të huaja./PrishtinaPress,eu

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,372FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles