18.7 C
Pristina
Friday, September 24, 2021

Buy now

spot_img

Rrahmani dhe O’Connell bisedojnë për asistencën britanike

Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani priti sot në takim Ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell me të cilin biseduan për shëndetësinë në Kosovë dhe bashkëpunimin në këtë fushë.

Ministri Rrahmani e ka informuar Ambasadorin O’Connell  me proceset aktuale në shëndetësi, buxhetin dhe mundësitë, bashkëpunimin me donatorët, shërbimet e reja dhe përgatitjet për skemën e sigurimeve shëndetësore si dhe përfitimet e para që qytetarët duhet t’i kenë pas fillimit të implementimit të sigurimeve shëndetësore.

Në mënyrë specifike është biseduar për mundësinë e angazhimit të ekspertizës britanike në përzgjedhjen e kuadrove për pozitat e larta në shëndetësi, sipas marrëveshjes që Qeveria dhe Kuvendi i Kosovës kanë bërë me autoritetet britanike, me qëllim që në pozitat e larta të zgjidhen njerëz meritor, përmes procedurave të pranuara ndërkombëtare, në pajtueshmëri me ligjet në Kosovë dhe në mënyrë transparente.

Ministri Rrahmani ka mirëpritur gatishmërinë e Britanisë së Madhe, që të përkrah këtë proces përmes ekspertizës dhe asistencës së drejtpërdrejt, sikur edhe bashkëpunimin në segmente të tjera midis dy shteteve në shëndetësi.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,954FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles