2.4 C
Pristina
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Rusia e vendos në listën e të kërkuarve fituesen ukrainase të Eurovizionit

Rusia ka shtuar fituesen ukrainase të konkursit të këngës në Eurovizion, Jamala në listën e saj të të kërkuarve, sipas mediave shtetërore.

Këngëtarja, emri i vërtetë i së cilës është Susana Jamaladinova, siç shkruan bbc, thuhet se është akuzuar për përhapjen e informacioneve të rreme për forcat e armatosura ruse.

Kremlini shpesh ngre akuza të tilla kundër atyre që ndajnë detaje të pushtimit rus të Ukrainës që bien ndesh me linjën e tij zyrtare.

Jamala ka qenë hapur kritik ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Ajo u vendos në listën e të kërkuarve muajin e kaluar, sipas faqes së pavarur ruse të të drejtave të njeriut Mediazona. Detajet e listimit u morën vetëm të hënën.

Kanali rus i lajmeve të fundit Telegram Shot pretendoi se Jamala ishte në listën për postimin e “falsifikimeve” në lidhje me mizoritë në qytetin ukrainas të Bucha në 2022.

Kremlini ka mohuar përgjegjësinë për masakrën që ndodhi atje ndërsa trupat ruse pushtuan periferinë e Kievit, pavarësisht se ka prova se kjo ishte vepër e forcave ruse.

Jamala, e cila aktualisht ndodhet në Australi, iu përgjigj lajmit për vendosjen e saj në listë duke postuar një foto të saj para Operës së Sidneit me një lidhje për një artikull në lidhje me të dhe një emoji në fytyrë.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img