19.3 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Buy now

spot_img
Array

Schulz: SHBA’ja po izolohet, Evropa të gjejë partnerë të tjerë

Europa duhet të qëndrojë e bashkuar dhe të bashkëpunojë me pjesë të tjera të botës përballë rrezikut që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të zgjedhin rrugën e izolimit.

Paralajmërimi vjen nga Martin Schulz, kandidat i socialdemokratëve për postin e kancelarit të Gjermanisë.

Ish-presidenti i Parlamentit Europian foli një ditë pas zyrtarizimit të pjesëmarrjes së tij në garën kundër konservatores Angela Merkel në zgjedhjet e muajit shtator.

“Në një kohë kur shoqëritë po veçohen gjithnjë e më shumë, ne po shohim gjithashtu se shumë shtete po e bëjnë këtë. Politikat e njoftuara gjatë fushatës zgjedhore, tregojnë se Amerika mund të zgjedhje rrugën e izolimit”, tha Martin Schulz, kandidat për kancelar.

Gjermania është e shqetësuar për mënjanimin e mundshëm nga presidenti amerikan Donald Trump, me këshilltarë të lartë që pretendojnë se nuk kanë mundur të krijojnë dot kanale komunikimi me administratën e re.

Qeveria Merkel këmbëngul që Uashingtoni të respektojë marrëveshjet tregtare në fuqi, pas shqetësimeve që shkaktoi mbështetja që republikani i ofroi Britanisë së Madhe pas Brexit-it, duke thënë se vendi do ishte në krye të radhës për ujdi të reja, përcjell TCH.

Zëvendëskancelari gjerman, Sigmar Gabriel tha pas inaugurimit të Trump-it se Gjermania mund të ketë nevojë për strategji të reja ekonomike të orientuara drejt Azisë përballë politikave të mundshme proteksioniste në SHBA.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,956FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles