26.1 C
Pristina
Saturday, May 21, 2022

Buy now

spot_img

Sejdiu: SHBA e zgjodhi Rugovën kryetar të LDK’së (Video)

Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, ka folur për themelimin e subjektit që dikur udhëhoqi, Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Ai thotë se në krye të subjektit të parë për shqiptarët e Kosovës, erdhi Ibrahim Rugova dhe kjo u bë edhe përmes një shtytje që i është dhënë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
“Mund ta supozoj se mbase mund të ketë qenë edhe një shtytje e drejtpërdrejt edhe në atë drejtim. S’them se ata kanë dashtë të marrin një rol të direktivës se kush duhet të jetë, por në njëfarë mënyre ishte një preferencë në kuptimin e këshillës miqësore për personat që do të ishin më adaptë në kuptimin pozitiv për të akceptuar një vijë politike e cila do të ishte e pranueshëm edhe në planin e parë edhe me bashkësinë ndërkombëtare”, ka thënë Sejdiu.
Ai tregon edhe një moment të veçantë, kur thotë se gjatë periudhës së bombardimeve ishte propozuar kryeministër për një Qeveri gjithëpërfshirëse.
“Ideja e parë ka qenë që unë të jem kryeministër i vendit. Në 1998-ën ka qenë propozim i Lidhjes Demokratike të Kosovës, akceptimi edhe i presidentit Rugova, edhe krahut tjetër (UÇK -ja) – në atë kohë ishte edhe LB-ja, Partia Parlamentare dhe të tjera”, tha ai.
Duke folur për kohën e tashme dhe rënien e LDK-së që prej humbjes së zgjedhjeve të para, Sejdiu thotë se druan që kjo rënie do të vazhdojë edhe më tutje për subjektin më të vjetër në vend.
 
https://www.youtube.com/watch?v=RDfdLgCmkrw

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,319FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles