28.9 C
Pristina
Thursday, June 30, 2022

Buy now

spot_img

Serbia do ta heqë përfundimisht Kosovën nga Kushtetuta?

Serbia do të ndryshojë Kushtetutën dhe përfundimisht do të heqë Kosovën.
Përtej retorikës nacionaliste të politikanëve se Kosova është Serbia, realitetin e pranojnë edhe vetë politikanët serb dhe tashmë po ndërmarrin aktin e fundit, atë të heqjes edhe nga Kushtetuta.
Kosova konsiderohet në preambulën e Kushtetutës serbe si krahinë e Serbisë.
Bashkimi Evropian e ka vënë kusht këtë si dhe shumë çështje të tjera për Serbinë. Ndryshimet preknin edhe drejtësinë atje, dhe Kushtetuta e re pritet të ndryshojë në të paktën 10 kapituj./Ora News/

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,372FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles