10.1 C
Pristina
Friday, December 1, 2023

Buy now

spot_img

Shefi i OKB-së: Vrasja e civilëve ‘e pashembullt dhe e paprecedentë’

Duke iu përgjigjur një pyetjeje nga Al Jazeera, Antonio Guterres ka dënuar humbjen e mijëra jetëve civile në bombardimet e Izraelit ndaj Gazës.

Shefi i OKB-së tha se është “e qartë” se mijëra fëmijë janë vrarë në vetëm disa javë.

“Kjo është ajo që ka rëndësi,” tha ai në konferencën për shtyp të mbajtur në OKB. “Ne jemi dëshmitarë të një vrasjeje të civilëve që është e pashembullt dhe e paprecedentë në asnjë konflikt që kur jam sekretar i përgjithshëm.”

Mandati i parë pesëvjeçar i Guterres filloi në janar 2017.

Rreth 13,000 njerëz, duke përfshirë të paktën 5,500 fëmijë, janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza, sipas zyrtarëve në territorin e rrethuar.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img