17.7 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022

Buy now

spot_img

Shenja ‘jashtëzakonisht serioze’ e kolesterolit të lartë që mund të jetë e vështirë për t’u trajtuar

Kolesteroli i lartë është një substancë yndyrore që mund të grumbullohet në gjakun tuaj. Ky fajtor mund të rrisë rrezikun e problemeve të zemrës dhe goditjeve.

Ndryshe nga problemet e tjera shëndetësore, kolesteroli i lartë nuk shfaq shpesh shumë shenja paralajmëruese. Megjithatë, një portal shëndetësor paralajmëron se mund të çojë në një gjendje që mund të shkaktojë një qelb me erë të keqe.

Megjithëse kolesteroli i lartë mund të jetë i vështirë për t’u dalluar, lënia e kësaj gjendje të patrajtuar mund të çojë në aterosklerozë.

Gjatë këtij procesi, arteriet tuaja bllokohen me substanca yndyrore të quajtura pllaka. Megjithatë, ky proces nuk përfundon këtu pasi ky grumbullim i kolesterolit gjithashtu mund të bllokojë arteriet tuaja dhe të kufizojë rrjedhjen e gjakut në këmbët tuaja.

NHS shpjegon se kjo quhet edhe sëmundje arteriale periferike (PAD). Dhe kjo gjendje është në gjendje të shkaktojë shenjën paralajmëruese me erë të keqe. Nëse qarkullimi i gjakut në këmbët tuaja “kufizohet rëndë”, mund të rrezikoni të zhvilloni ishemi kritike të gjymtyrëve (CLI).

CLI përshkruan një ndërlikim “jashtëzakonisht serioz” që mund të jetë “sfidues për t’u trajtuar”, sipas NHS. Kjo gjendje mund të shkaktojë edhe shenjën e nuhatjes në formën e qelbit.

Shërbimi shëndetësor shpjegon se lëkura në gishtat e këmbëve ose në gjymtyrët e poshtme mund të bëhet e ftohtë dhe e mpirë, duke u bërë e kuqe dhe më pas e zezë dhe/ose fillon të fryhet dhe të prodhojë këtë qelb.

Ky ndërlikim mund të shkaktojë dhimbje të forta dhe duhet të trajtohet “menjëherë”. NHS rekomandon të vizitoni mjekun tuaj të përgjithshëm ose të telefononi 111 ose shërbimin tuaj lokal jashtë orarit.

Meqenëse kjo gjendje shkaktohet nga grumbullimi i kolesterolit në arteriet tuaja, simptomat e CLI mund të tregojnë këtë shkak themelor. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se kolesteroli i lartë rrallë shkakton shenja paralajmëruese. Kjo është arsyeja pse mënyra më e besueshme për të përcaktuar nivelet tuaja është përmes një testi gjaku.

Related Articles

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Latest Articles