12.6 C
Pristina
Saturday, May 21, 2022

Buy now

spot_img

Shkopinjtë e frutave të thata, të shëndetshëm dhe idealë për fëmijët

Janë doza e përsosur ditore e ëmbëlsirave!

Ju nuk do të jeni në gjendje t’u rezistoni atyre!

Përbërësit:

– 200 g fruta të thata (hurma dhe kajsi),
– 100 g bajame/lajthi,
– pak kripë,
– 2 lugë çaji kanellë,
– 2 lugë gjelle vaj kokosi,
– 50 g fjolla tërshëre,
– 20 g fara kungulli
– 20 g manaferra.

Përgatitja:

Hurmat dhe kajsitë për pak kohë zhytni në ujë të ngrohtë.

Hidhni hurmat e kulluara dhe kajsitë, bajamet dhe lajthitë në procesorin e ushqimit dhe përzieni shkurtimisht.

Shtoni kripën, kanellën, vajin e kokosit dhe fjollat e tërshërës dhe përzieni sërish.

Vendoseni përzierjen në një sipërfaqe të lyer me yndyrë dhe formoni një katror me duar, hidhni sipër manaferrat dhe farat e kungullit.

Vendoseni në frigorifer për t’u forcuar dhe kur të ftohen pritni në shkopinj.

 

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,320FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles