17.1 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Buy now

spot_img

Siguria e shtetit po rrezikohet, Kosova duhet ta ketë ushtrinë

Sado që zyrtarët e lartë kosovarë po zotohen për përmbylljen më të shpejtë të transformimit të FSK-së në Ushtri të Kosovës- FAK, proces i filluar në gjysmën e mandatit të qeverisë së kaluar dhe i planifikuar edhe për vitin e parë të koalicionit të tanishëm PDK-LDK, analistët politikë, por edhe disa deputetë konsiderojnë se premtimet e qeveritarëve të Kosovës po përdoren vetëm sa për të mbuluar dështimin e tyre të deritanishëm.

Sipas tyre, nuk është ndonjë rastësi, derisa edhe në planin legjislativ të Qeverisë së Kosovës, Ligji për transformimin e FSK-së në ushtri është lënë për fundin e vitit 2017, respektivisht për fundin e shtatorit të këtij viti.

Deputeti i LDK-së, Adem Salihaj, konsideron se derisa ka një bllokim të këtij procesi nga deputetët serbë, atëherë gjetja e një alternative tjetër veprimi në këtë drejtim do të duhej bërë në një bashkëkoordinim shumë të unifikuar mes pozitës dhe opozitës parlamentare të shumicës së partive politike, që janë pro Ushtrisë së Kosovës.

“Shndërrimi i FSK-së në Ushtri të Kosovës, në aspektin kushtetues, është një proces i ndërlikuar dhe pothuajse i pakapërcyeshëm, për shkak se duhen dy të tretat e votave të deputetëve serbë. Ne duhet të gjejmë një rrugë të tërthortë, që FSK-në ta pajisim me pajisje ushtarake, sepse rrugë tjetër nuk ka. Po vijnë zhvillime të papritura, të cilat e rrezikojnë sigurinë e Kosovës si shtet, kështu që ne nuk mund të rrimë duarkryq”, tha Salihaj për “Kosova Sot”.

Deputeti Zafir Berisha nga radhët e Nismës për Kosovën thotë se sado që në planin legjislativ kjo çështje është propozuar të trajtohet në vjeshtën e vonë të këtij viti, pas zhvillimeve të fundit, provokimeve dhe kërcënimeve të hapura nga Serbia, në komisionin përkatës të Kuvendit të Kosovës është arritur një dakordim, që të iniciohet përshpejtimi i procedurës.

“Në Komisionin për siguri dhe FSK e kemi diskutuar mundësinë që Ligji për transformimin e FSK-së të procedohet me prioritet të veçantë, më shpejt sesa që është paraparë në planin legjislativ, meqë ai ligj ka kohë që pret dhe është i gatshëm. Tani besoj që në takimin e radhës të komisionit javën tjetër do të mund ta flasim dhe ta marrim më seriozisht këtë çështje, për shkak edhe të rëndësisë, por edhe situatës së krijuar”, tha Berisha.

Presioni që kjo çështje të mos bëhet lojë elektorale për këtë fundvit, por që të veprohet me këmbëngulje për të gjetur rrugën më të shkurtër ligjore të tejkalimit të kësaj pengese vjen edhe nga AAK-ja.

Nënkryetari i AAK-së, Ahmeti Isufi, ish-kryetar i Komisionit për siguri në mandatin e kaluar, tha se {fakti që në planin legjislativ Qeveria e ka lënë këtë çështje për fundvit, lë të kuptohet se nuk e ka pasur dhe nuk e ka seriozisht deklarimin për ndërtimin e Ushtrisë së Kosovës, prandaj edhe nga AAK-ja do të insistohet që ky projekt strategjik të përmbyllet madje edhe duke anashkaluar me ligj përpjekjen e bllokimit eventual nga minoriteti serb./Kosova Sot/

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,940FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles