26.1 C
Pristina
Saturday, May 21, 2022

Buy now

spot_img

Sot dhe nesër shfaqet supërhena, mos e humbisni

Në mbrëmjen e 13 dhe 14 nëntorit mund të jeni dëshmitar i pamjes në të cilën pritet shfaqja e supërhënës, e cila do të jetë më e afërta me tokën që në vitin 1948.
Termi “superhënë” përdoret gjerësisht për të përcaktuar një hënë të plotë që përkon me orbitën hënore më të afërt me tokën, ose perigjenin.Duke qënë se orbita e hënës rreth tokës është në formën e një veze, ka raste që gjatë ciklit të saj të jetë më afër ose më larg nga ne.
Për shkak se përmasa e orbitës së hënës ndryshon lehtësisht me kalimin e kohës, perigjeni i çdo muaji nuk është gjithmonë në të njëjtën distancë me tokën.
Këtë muaj, hëna zyrtarisht do të arrijë perigjenin në orën 6:21 të mëngjesit me kohën lindore në 14 Nëntor, kur do të jetë vetëm 221,524 milje larg planetit tonë, siç matet nga qendra e të dyjave, hënës dhe tokës.
Hëna do të arrijë fazën e plotë vetëm 2 orë e gjysmë më vonë, në orën 8:52 të mëngjesit. Shijojeni shfaqjen në qiell për aq sa zgjat sepse hëna e plotë nuk do të na afrohet kaq afër deri në 25 Nëntor 2034.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,319FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles