4.7 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

Buy now

spot_img

Tahiri: Rritja e tatimit për pronat është sulm ndaj qytetarëve

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka reaguar lidhur me rritjen e tatimit në pronë.

Ai, ka thënë se ky është sulm ndaj qytetarëve.

Përmes, një postimi në profilin e tij në rrjetin social Facebook, Tahiri ka shkruar se në vend se shteti të sigurojë vitalitetin e ekonomisë, e të garantojë mirëqenien e qytetarëve, ai po kthehet në instrument të varfërimit të qytetarëve.

Postimi i tij i plotë:

Rritja e tatimit për pronat është sulm ndaj qytetarëve!

Efektet zinxhir të krizës socio-ekonomike, nuk mund të shërbejnë si vlerësime reale të normës tatimore të pronave.

Logjika që kriza e shkaktuar nga inflacioni të kthehet barrë, jo vetëm e rritjes së çmimeve bazike, por edhe në vlerësimin e vlerës tatimore, është e pa bazuar, jo logjike dhe rënduese për qytetarët.

Ka kohë që nxjerrja e parave nga xhepi i qytetarëve, po përkthehet si rritje e të hyrave buxhetore, si rritje ekonomike.

Në vend se shteti të sigurojë vitalitetin e ekonomisë, e të garantojë mirëqenien e qytetarëve, ai po kthehet në instrument të varfërimit të qytetarëve.

Nuk vlejnë rregulla të njëjta në kriza, bota njeh teori e shembuj të ndërhyrjes së shtetit, për të kapërcyer kriza, e jo praktika të krekosjes kur qytetari ka plot halle./Prishtinapress/

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img