18.7 C
Pristina
Friday, September 24, 2021

Buy now

spot_img

“The Times” publikon dokumentin sekret: Kush e organizoi grushtin e shtetit në Turqi

“The Timës” ka publikuar sot një raport sekret në të cilin shkruhet se Erdogan kishte planifikuar spastrimet në radhët e kundërshtarëve para zhvillimit të grushtit të shtetit në Turqi dhe se se pas tij nuk qëndron Gulen, të cilin Erdogan e ka akuzuar direkt pas ngjarjes.

Sipas mediave italiane, grushti i shtetit që dështoi në Turqi korrikun e kaluar nuk u drejtua nga kleriku Fethullah Gulen, i cili u akuzua nga Erdogan për orkestrimin e grushtit të shtetit.

Sipas raportit të publikuar nga “The Times”, grushti i shtetit ishte orkestruar nga kundërshtarët e brendshëm të Erdoganit, të pranishëm sidomos në aparatin ushtarak, pasi kishim marrë vesh vendimin e Erdogan për “spastrimet” që do bënte në radhët e tyre.

“Vendimi për komplotin, ose grushtin e shtetit – thotë raporti i publikuar nga Times – është pjekur nga frika e spastrimit të afërt dhe ka shumë të ngjarë që një grup i formuar nga gulenistë, kundërshtarët e AKP dhe oportunistë të jenë përgjegjës për grusht shteti.

E me shumë mundësi Guleni mund të mos ketë pasur një rol në gjithë këtë.

“Sipas inteligjencës, Gulen ndodhej shumë larg dhe roli për një funksion të tillë në lëvizje për orkestrimin e grushtit të shtetit për rrëzimin e presidentit duket i pamundur”.

Raporti thekson se nuk ka asnjë dëshmi që të vërtetojë se ushtria dhe gulenistët ishin të gatshëm për të bashkëpunuar për të rrëzuar presidentin.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,954FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles