8.1 C
Pristina
Saturday, March 25, 2023

Buy now

spot_img

Thirrja e çuditshme e Vuçiq’it: Njerëz lirisht shpenzoni para

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha sot se sistemi bankar në Serbi është stabil dhe se rezervat devizore të shtetit janë në maksimumin e tyre historik. Gjithashtu, ai u bëri thirrje qytetarëve që të shpenzojnë para, duke theksuar se ka mjaft.

Këtë e deklaroi Vuçiq në fjalimin e tij para qytetarëve dhe tha se “nuk ka vend për asnjë frikë nga dështimi i disa bankave globale”.

“Sistemi bankar i Serbisë, sistemi financiar në tërësi, si dhe financat tona publike janë në gjendje jashtëzakonisht të mirë. Sistemi bankar ka stabilitet të plotë dhe likuiditet të plotë. Rezervat valutore të vendit janë në maksimum historik prej 21.2 miliardë euro, ne kemi blerë dhe këtë vit kemi ndërhyrë në treg me 400 milionë euro”, tha Vuçiq. Ai shtoi se vendi po rrit rezervat e arit dhe se ato janë në nivelin më të lartë në histori.

“Bankat tona janë të sigurta, madje po mendojmë të rrisim garancitë shtetërore për depozitat bankare nga 50 në 100 mijë euro bashkë me sigurimin e depozitave. Por për këtë një nga një. Në muajin e ardhshëm do të marrim një vendim për këtë çështje”, ka theksuar Vuçiq.

Ai shtoi se Serbia ka 546 miliardë dinarë ose rreth pesë miliardë euro në llogarinë e saj, duke thënë “Njerëz, ndjehuni të lirë të shpenzoni para”.

Presidenti po ashtu tha se Qeveria e Serbisë planifikon të blejë 40 mijë MPK plehra dhe rreth 50 mijë tonë ure në mënyrë që të mund të ndërhyjë në treg nëse është e nevojshme. Ai shton se rezervat e deritanishme të misrit janë të mjaftueshme dhe se është planifikuar të sigurohet një sasi e vogël e grurit.

“Brenda pak ditësh do të hapim disa komunikime të rëndësishme rrugore. Do të hapim rrugën Beograd – Surçin. Kështu që për disa ditë do ta hapim autostradën për në Krushevc”, tha Vuçiq dhe shtoi se bypass-i rreth Beogradit do të hapet për tre muaj.

Ai ka theksuar se për pesë muaj e gjysmë do të hapet autostrada Rumë-Sabac, unaza rreth Kragujevcit dhe se do të vazhdojë ndërtimi i hekurudhave dhe infrastrukturës tjetër. Presidenti tha se në periudhën e ardhshme planifikohet hapja e dy fabrikave të reja në Valjevë, si dhe zgjerimi i Hysens, dikur Gorenje.

“Për disa ditë do të hapim stadiumin e parë në Leskovc, pas 15 ditësh stadiumin në Loznicë dhe 15 ditë më pas stadiumin në Zajeçar të Kragujevcit”, tha Vuçiq dhe theksoi se është thjesht e pabesueshme që këto janë. stadiumet që janë ndërtuar në Serbi.

“Kemi pesë miliardë euro në llogari, na mjaftojnë paratë, na mjaftojnë për çdo gjë që na duhet, paratë po shtrenjtohen tani, njerëzit të shpenzojnë para dhe të mos shqetësohen, pensionet do të pasojnë pagat, rritja do të jetë më shumë se 10. për qind dhe këtë do ta diskutojmë në qershor. Ne bëmë një gjë të madhe. “Ne do të marrim edhe pesë milionë kilogramë kripë, sepse kjo është e vetmja gjë që nuk e prodhojmë nga ushqimet në Serbi”, tha Vuçiq.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img