0.8 C
Pristina
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

TRIMAT JETOJNË PAS VDEKJES

Kjo bjeshkë ka lloj-lloj lisi,
Kur mugullon mali, secilit i dihet fisi!
(Mustafë Shyti)

Që nga lashtësia është thënë se, kur vringëllojnë armët, muzat heshtin. Kjo maksimë urtake duhet të ketë lindur nga vetë mendja femër e krijuesve gjenialë. Këtë e dëshmojnë biografitë e shumë krijuesve shqiptarë e botërorë. Shembull i freskët është rasti më i fundit, ai i Mustafë Shytit nga Ashlani i Vushtrrisë.
Mustafa, poeti i vargjeve të ndrydhura e të anatemuara, mësuesi ndjekur e i përndjekur, erdhi në jetë atëbotë kur trojet e tij stërgjyshore digjeshin flakë e në vend të bukës hahej barut. Dhe, çuditërisht, fatkobet iu bënë bashkudhëtare të pandara të jetës mynxyrore. I edukuar mbarë e mirë në odën e moçme e me traditë të gjyshit Tafë, ku pushka e lahuta bënin jetën e vëllezërve siamezë, edhe vetë çau furishëm shtigjeve të mundimshme të jetës hileqare. Me përpjekje Sizifi e stoicizëm mitik ngadhënjeu mbi dallgët dhe rrebeshet mëshirëpakta, që pa e kursyer fare e përplasnin katrahurave e rravgimeve të gjakosura.
Krahas punës të palodhur edukativo-arsimore, ai përherë valëvitej në krahët e këngës e të vargjeve kryengritëse. Ato i vlonin në shpirtin e trazuar si llavë e zjarrtë vullkanesh. Dhe kështu arriti të vërë gurë të çmuar në kalanë e madhe të kulturës sonë. Në zemër i flinin trimat e kombit dhe Kosova martire, së cilës i drejtohet:

Po ti je kala ndër shekuj
Simbol i qëndresës,
Ndër stuhi e shtrëngata
E pushkës dhe e B E S Ë S.

Mbi të gjitha, ai çmonte atdhedashurinë dhe ndjenjën e sakrificës për atdhe, sepse:

E çmoj shumë gjakun,
Gjakun që urren robërinë,
Kur derdhet për tokë t’Parit
Dhe sjell L I R I N Ë.

Nuk vajti shumë e një ditë topat gjëmuan. Jasharët ua vunë gjokset përballë dhe me gjakun e tyre thurën epopenë e lavdisë. Emrat e tyre sinonim qëndrese. Kurse muzat heshtën. Çiftelia zuri vend në murin përballë e pena futi majën në shishen bojëqielli. Nderi i pacenuar i kullave tona ishte në rrezik të nëpërkëmbej.
-O burra, atdheu është në rrezik,- lëshuan kushtrimin malet me dëborë, që kurrë s’njohën nënshtrimin. Shqipet krahëhapura e symprehta u vunë në gjendje gatishmërie. Edhe në krahun e drobitur të poetit të përvuajtur e të sëmurë shkëlqeu grykëholla…
Ende pa aguar e marta e ligë e 22 shtatorit, Ashlani i Hazir Gjakës u gjend i rrethuar keq. Flaka e topave shndriti para rrezeve të diellit. Kodra e Vogël dhe Varret e Shkreta lëvroheshin nga tanket zinxhirore të soldateskës së shfrenuar serbe. Jeta e vdekja fytafytas. Shpirtzinjtë nuk po bënin dot më tutje. Parzmoret e çelikut nuk u ndihmonin fare. Plumbat e lirisë ua gjenin lulen e ballit. Qielli përflakej si në betejat e moçme të dragojve. Zanat mjekonin të plagosurit nëpër istikame. Shqipet nuk largoheshin dot nga foletë e veta…
Ditët e netët zvarriteshin me shpejtësi breshke. Erdhi edhe 24 shtatori 1998. Dielli po i afrohej zenitit kur andej, nga ana e djathtë, të tjera banda hordhish shfrenuese u dilnin pas shpine luftëtarëve të lirisë. Te Gurët e Nezirit një gacatore shitonte sojzinjtë. Çdo plumb në lule të ballit. Agim Rrahim Ramadani po i jepte shpirt lirisë së shumëpritur…
Sakaq, te Uji i Sokolave, sikur shkreptiu moti për së kthjellti. Ca krisma jehuan larg e larg. Lugjet mbajnë iso. Nën shelgun degëvarur, ku kishin lindur shumë poezi, rrodhi rrëke gjaku i ëmbël i poetit. Muza Kaliopë ia njomte buzët e shkrumbëzuara me ujin e ftohtë akull. Tutje, në baltë, zhgërryheshin tri hijezeza, të bëra copë-copë nga dorë e tij. Nga korijet e monopatet përreth erdhi zëri kumbues: Trimat jetojnë pas vdekjes!
O Zot, belbëzoi ai, pa mundur t’i hapë sytë, kush foli kështu?
Jo, jo, askush, jo. Ato ishin vargjet e tij, që zbritën nga lartësitë e hirta për ta marrë me vete, në pavdekshmëri. Furfurima e tyre dehëse valëviste degët e shtegut jetëgjatë e gjaku i lirisë ia vadiste rrënjët…
Atë ditë, në Ashlan, për në Altarin e lirisë, u radhitën tok:

 1. Mustafë Shyti (51)
 2. Arsim Ibrahimi (14)
 3. Sheremet Sheremeti (42)
 4. Rrahim Mehmeti (60)
 5. Musë Shaban Sheremeti (60)
 6. Lutfi Hyseni (65)
 7. Hajrullah Gjaka (70)
 8. Selatin Hyseni (28)
 9. Halit Hyseni (40)
 10. Hamit Hyseni (41)
 11. Idriz Mehmeti (85)
 12. Kada Mani (70)
 13. Milazim Mani (36)
 14. Asllan Sheremeti (70)
 15. Bislim Imeri (30)
 16. Agim Rrahim Ramadani (38), Prekaz i Epërm
 17. Hysen Murati (70), Balinc, dhe
 18. Ismet Zherovnica (60), Balinc.

Kur ua kthyem shpinën varrezave të reja, muzgu krahëzi mbulonte fshatin me heshtjen e tij të frikshme. Një zë bufi andej nga Sordovi, veçsa e shtonte ankthin. Dhiareve të ngushta malore ngjitesha i shoqëruar vetëm nga hëna, që gjasonte në draprin pa bisht. Natën, deri vonë, s’më zuri gjumi. Mendja më mori fre si kali i harlisur. Kujdesshëm e rilexova libirin “Dallgë jete” të poetit atdhetar Mustafë Shyti.
Dhe, në kujtesë m’u ngulit vargu kuptimplotë: Trimat jetojnë pas vdekjes!
Epitaf i bukur, edhe për TË, apo jo?…
Edhe më të qarta na dalin vargjet e Tij profetike:

Letërnjoftimi më mungon,
E kam në lapidar,
Epitaf që nuk shlyhet
Dëshmor e Atdhetar!

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img