27.2 C
Pristina
Saturday, June 25, 2022

Buy now

spot_img

Ushqimet që ndihmojnë kundër inflamacionit në tru: Një pije duhet të jetë në tryezën tuaj çdo ditë

Proceset inflamatore në tru shoqërohen me sëmundje të ndryshme kronike neurodegjenerative siç është demenca

Nëse hani vazhdimisht ushqime të pashëndetshme, kjo çon në çrregullime të përgjithshme të shëndetit, sëmundje më të shpeshta, si dhe nivele të ulëta të energjisë.

Ndjenjën që shpesh i harroni gjërat, se nuk mund të përqendroheni, mjekët i quajnë “mjegull truri”, dhe kjo mund të jetë një shenjë e hershme e proceseve inflamatore në tru.

Ato mund të shkaktohen nga infeksione bakteriale dhe virale, por edhe nivele të larta stresi, si dhe reaksione alergjike, për shembull, ndaj disa kimikateve të pastrimit të shtëpisë.

Sëmundjet autoimune janë gjithashtu një ndër faktorët e rrezikut.

Ushqimi i dobët, shumë produkte të përpunuara, shumë sheqer dhe përmbajtja e lartë e kripës në ushqim çrregullojnë punën e organeve të tretjes dhe e gjithë kjo mund të shoqërohet me inflamacion në tru.

Inflamacione të tilla kronike mund të lidhen edhe me çrregullime në punën e sistemit nervor qendror, sëmundjen e Alzheimerit dhe Parkinsonit, si dhe me sklerozën e shumëfishtë.

Për të përmirësuar dietën tuaj, është e rëndësishme të konsumoni peshk yndyror, pasi acidet yndyrore omega-3 janë çelësi për shëndetin e trurit. Yndyrat ‘e mira’ gjenden në avokado, si dhe në farat e tyre. Kjo është arsyeja pse ju duhet t’i përdorni këto fara të përballueshme sa më shpesh që të jetë e mundur – në sallata, veshje, si dhe qull e smoothie.

Perimet me gjethe jeshile dhe brokoli janë të rëndësishme për funksionimin e mirë të trurit, si dhe për një rënie më të ngadaltë të funksionit mendor, falë niveleve të larta të vitaminës K. Kolina, e cila gjendet në brokoli, është e rëndësishme për neurotransmetuesit, ata që transmetojnë sinjale në në tru dhe prej tij.

Kafeja rekomandohet sepse shumë studime kanë treguar se kafeina ul rrezikun e proceseve inflamatore në tru që lidhen me demencën. Duhet të merret me moderim, jo më shumë se dy gota në ditë.

Nëse nuk pini kafe, atëherë freskohuni me një pije pluhur kakao çdo ditë. Dhe ka antioksidantë të rëndësishëm që mbrojnë trurin. Mund të shtoni edhe çokollatë të zezë, me një efekt të ngjashëm.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,360FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles