0.8 C
Pristina
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Varianti vjeshtor i ëmbëlsirës së preferuar: Provoni ‘cheesecake’ me shegë

Cheesecake është një lloj ëmbëlsire e preferuar për shumë njerëz dhe kjo tortë mund të përgatitet në qindra mënyra.

Varianti më i njohur i vjeshtës është cheesecake me shegë ose kallam, një frut i shëndetshëm dhe i shijshëm që për shkak të kokrrave të kuqe është një dekorim ideal mbi tortën.

Më poshtë është një recetë për cheesecake me shegë në gotë:

Përbërësit për bazën

50 g biskotë integrale (biskota digjestive)
25 g gjalpë i zbutur në temperaturën e dhomës

Kremi

100 g jogurt
50 g krem djathi i freskët
75 g krem të ëmbël
1 lugë pluhur sheqeri

Pjesa e jashtme

250 g fruta mali
1 shegë
1 lugë sheqer
1 lugë gjelle lëng limoni të saposhtrydhur

Përgatitja

Grini biskotën dhe e përzieni me gjalpë në temperaturë ambienti. Masën e ndajmë në tri enë ose gota dhe e ngjeshim me shtresën e lugës dhe e lëmë në frigorifer derisa ta përgatitni pjesën tjetër të ëmbëlsirës.

Rrahim ajkën e ëmbël me pluhur sheqeri derisa të bëhet e ngurtë, e përziejmë jogurtin me djathin e freskët dhe e shtojmë te kremi i rrahur.

Përziejini të gjithë përbërësit butësisht derisa të kombinohen. Hidhni kremin mbi bazën e përgatitur të biskotave dhe vendoseni përsëri në frigorifer për të paktën një orë.

Ndërkohë, frutat e malit i presim në copa të vogla dhe i kalojmë në një tenxhere, shtojmë sheqerin dhe lëngun e limonit, i vendosim në tenxhere dhe i ziejmë në nxehtësi të ulët për rreth dhjetë minuta duke i përzier vazhdimisht. Lëreni masën të ftohet dhe më pas ia shtoni kremit. Dekoroni pjesën e sipërme të tortës me kokrra shege.

Kthejeni në frigorifer derisa ta shërbeni për ta ngrënë.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img