17.7 C
Pristina
Wednesday, May 25, 2022

Buy now

spot_img

“Vdekja e Astritit, përgjegjës shteti dhe Vetëvendosja”

Analisti Bajrush Morina, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se përgjegjësia për vdekjen e Astrit Deharit i takon Qeverisë së Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje.
Ai ka deklaruar se cilido shkarkim, apo cilado dorëheqje është e pamjaftueshme për ta lehtësuar dhimbjen e familjes Dehari, njofton Klan Kosova.

“Dorëheqjet nuk e ngjallin Astrit Deharin, por as nuk ia lehtësojnë dhimbjen familjes. Por për mua ka dy lloj përgjegjësish në këtë cështje. Ajo institucionale bie mbi shtetin dhe institucionet. Ndërsa përgjegjësia politike i takon Lëvizjes Vetëvendosje, për faktin se ky subjekt po mundohet që fatkeqësinë e Astritit dhe të familjes po mundohet ta kapitalizojë. Kjo është tepër e dhimbshme dhe është fatëkeqësi të lejohet të ndodhë kjo”.

“Fatkeqësia e Astrit Deharit është e të gjithë popullit. Të gjithë shqiptarët kanë qenë të shqetësuar nga ky rast. Përgjegjësia e shtetit dhe poenët politik të Vetëvendosjes janë krejt të pandershëm. Unë nuk besoj as në Qeverinë e Kosovës, as në interpretimin politik të Lëvizjes Vetëvendosje”.
“As rënia e qeverisë nuk e shëron plagën e familjes Dehari dhe as nuk e zbardh të vërtetën për këtë cështje. Interesimi i opinionit nuk është shkarkimi i dikujt, por arsyet e vdekjes së Astrit Deharit. E keqja është që mbi këtë vdekje po tentohet të ruhet posti, ose të bëhet karrierë politike. Kushdo qofshin ekspertët që do të merren me këtë rast, edhe nëse merret vesh a ka qenë vrasje, apo vetvrasje, arsyet e tij janë cështje kryesore e këtij rasti”. /klankosova.tv

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,327FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles