8.1 C
Pristina
Saturday, March 25, 2023

Buy now

spot_img

Vuçiq tregon pse nuk nënshkroi dje në Ohër

Në adresimin e tij të parë të dejatuar për media rreth takimi në Ohër për Aneksin e Zbatimit të Marrëveshjes Bazë për normalizimin e marrëdhënies ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Aleksanda Vuçiq tregoi edhe pse nuk ka nënshkruar marrëveshjen.

“Do të ketë gjëra më të vështira për ne në të ardhmen. Për ne është e rëndësishme që të mos varemi më nga vullneti i mirë i Prishtinës, që është një ndryshim pozitiv, por edhe se sa jemi të gatshëm të bëjmë disa gjëra kur flasim për rrugën evropiane. Pse nuk firmosa? Së pari, sepse Serbia është një vend i njohur ndërkombëtarisht, ajo që ata e quajnë Republika e Kosovës nuk është. Si President i Republikës, edhe deklaratat e mia janë të detyrueshme për vendin. Do ta keni të vështirë të tregoni se marrëveshja ekziston pa nënshkrim, por për çdo rast, pas çdo takimi, unë flas pa mëdyshje për vijat e kuqe të Serbisë. Dhe e thashë sot, që askush të mos mendojë se mund t’i imponohen Serbisë. Pikërisht për këtë nuk kemi nënshkruar marrëveshjen apo aneksin. Por Serbia është e gatshme të punojë në zbatimin deri në vijat e kuqe”, ka thënë Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në konferencën për media.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img