18.7 C
Pristina
Friday, September 24, 2021

Buy now

spot_img

Zbulohen detajet e marrëveshjes: Alaba u bashkua si futbollist i lirë me Realin, por do t’i kushtojë 126 milionë euro madrilenëve

Davdid Alaba javë më parë ka kompletuar transferimin te Real Madrid.

Mbrojtësi austriak është larguar nga Bayern Munichu si futbollist i lirë dhe u bashkua me Los Blancos me parametra zero.

Por përkundër se e morën si futbollistë të lirë austriakun, Real Madridit do t’i kushtojë Alaba në total 126,5 milionë euro.

Ka qenë gazeta e madhe gjermane Der Spiegel që ka zbuluar shifrat e këtij transferimi të Alabas në Madrid.

Florentino Perez ka paguar tashmë plot 29.2 milionë euro në formë bonusesh, nga të cilat 17.7 i ka marrë vetë futbollisti, 5.2 agjenti dhe ndërmjetësuesi Pini Zahavi dhe 6.3 milionë euro të tjera babai i austriakut, George Alaba.

Ndërkohë vetë mbrojtësi do të përfitojë një pagë prej 19.2 milionë eurosh bruto në sezon, ose diçka më tepër se 11 milionë euro neto, një shifër kjo më e ulët sesa merrte Sergio Ramos te Reali deri në fund të sezonit që lamë pas.

David Alaba do të duhet të bëjë liderin e prapavijës te Reali i Madridit, pasi nga ekipi janë larguar tashmë si Sergio Ramos, ashtu edhe Raphael Varane, të cilët kanë udhëhequr repartin në sezonet e fundit.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,954FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles